fbpx

VRL Türkiye: Birlik hakkında merak edilenleri yanıtlıyoruz

Herkese merhaba! Biliyoruz ki sizler de en az bizim kadar VRL Türkiye: Birlik hakkında heyecanlısınız. Hazırlıklarına çok uzun bir süre önce başladığımız ve üzerinde hala yoğun biçimde çalıştığımız bu sürecin sonunda sizlere seyir zevki yüksek bir lig sunmak ve takımlarınızın global VALORANT sahnesinde büyük başarılar elde etmesine şahit olmak en büyük amacımız.

Sabırsızlıkla beklediğimiz VRL Türkiye: Birlik hakkında en çok merak edilen 10 soruya aşağıda yanıt veriyoruz. Hazırsanız, başlayalım!

1) VRL Türkiye: Birlik nedir?

Riot Games, EMEA bölgesinde önemli bir stratejik karar alarak, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 bölgede ekosistem partnerleriyle birlikte hareket etme kararı almıştı. Bu doğrultuda ESA Esports olarak, Riot Games ile yaptığımız anlaşma kapsamında 3 yıl boyunca Türkiye Ekosistem Partneri olduk ve ilk kez Şubat 2022’de hayata geçecek VALORANT Türkiye profesyonel espor ligi için sizlerle birlikte olacağız.

Riot Games’in EMEA’daki 8 bölge için yaptığı stratejik planlama doğrultusunda, artık tüm bölgesel profesyonel VALORANT ligleri, kendi seçtikleri özel bir isme sahip olacak. Dünyanın en büyük VALORANT topluluklarından birine sahip olan ülkemizin tek başına bir bölge sayıldığı bu sistem içinde, lige verilecek isim için Riot Games ve onun global marka ajansı ile birlikte yoğun bir çalışma gerçekleştirdik.

Öncelikle tüm Türk oyuncular adına, yabancı dilde bir ismi tercih etmektense, ligimizin adının Türkçe olmasına karar verdik. Ardından tüm ülke olarak hepimizi ortak bir paydada birleştirecek bir isim için arayışa koyulduk.

Önce, “bir arada” olduğumuzda başarabileceklerimizi düşündük. “Hepimiz bir olduğunda” ne kadar güzel şeyler başarabildiğimizi hatırladık. Ve düşündük ki, hepimizin ayrı bir hikayesi var. Hepimizin geçmişi farklı. Hepimiz bu ülkede ayrı “birleriz”. Ama hepimizin toplamı da aynı. Hepimiz farklıyız ama hepimiz biriz; birlikten gücümüzü alırız, bir olup zorluklara karşı savaşırız ve zafer uğruna asla geriye dönmeyiz.

İşte bu çıkış noktasından ilham alarak ligimize “Birlik” ismini verdik. Ve her bölgenin oyuncularını tanımlayacak bir kimlik söylemine ihtiyacımız olduğunda, yani bize “siz kimsiniz” denildiğinde yanıtımız da hazırdı: “Biz vazgeçmeyenleriz!

Ve Türk VALORANT oyuncularına global arenada yazacağı destanlara şahitlik etmesi için hep bir ağızdan söyleyeceği slogan için de “Zafer bize gelmeyecek; biz ona koşacağız!” dedik.

Tüm bu söylemlere eşlik edecek rengi seçerken de, tarihimizde her zaman özel bir yeri olan ve bize çok yakışan Turkuaz rengi ve yine görkemli mirasımıza vurgu yapacak altın rengini seçtik.

Ligimizin logosunda ise toprakları 2 kıtaya yayılan ülkemizi sembolize eden ve VALORANT logosuna en çok benzeyen özgün bir tasarımı benimsedik.

2) VRL Türkiye: Birlik liginin formatı nasıl olacak?

VRL Türkiye: Birlik’te toplam 8 takımın mücadele edecek ve lig toplam 2 split halinde oynanacak. İlk split 14 Şubat’ta başlayacak 19 Mart’taki split finaliyle sona erecek. İkinci split ise 9 Mayıs’ta başlayacak ve 2 Temmuz’da büyük final ile tüm sezon sona ermiş olacak.

Toplam 13 hafta sürecek bu maratonda 1.sezon lig şampiyonları VCT Promotion adı verilen turnuvada VCT Ligine yükselmek için mücadele edecekler. 2.Sezon şampiyonları ise VRL EMEA Finals adı verilen bütün bölge şampiyonlarının bulunacağı turnuvada yarışacaklar.

VRL Türkiye: Birlik’in 2022 sezonuna katılmak isteyen takımlar, 25-26 Ocak 2022 tarihlerinde gerçekleşecek açık ve kapalı elemeler aracılığıyla lig serüvenine dahil olabilecekler. Açık ve kapalı elemelerin detaylı açıklamalarını çok yakında hem lig, hem de ESA Esports’un kanalları üzerinden paylaşacağız.

Format hakkında en çok merak edilen diğer soruların yanıtlarını ise aşağıda bulabilirsiniz:

  • Lige doğrudan davetli bir takım olacak mı?
  • Hayır, lige doğrudan davetli bir takım olmayacak.
  • Bir takımın hem asil takımı ve hem de akademi takımı aynı anda ligde bulunabilir mi?
  • Hayır, bulunamaz.
  • Lige katılamayan takımlar bir sonraki etkinliğe kadar ne yapacaklar?
  • 1.split’e katılamayan takımlar 2.splitte açık elemeden lige yeniden katılma şansına sahip olacaklar. Fakat 2.split açık elemelerinden de lige katılım sağlayamazlarsa; VRC adı verilen turnuvalar serisinde mücadele edecekler.

3) Takımlarda yabancı oyuncu sınırı olacak mı?

VRL Türkiye: Birlik’te yabancı oyuncuların da ligimizde mücadele edebilecek; bununla birlikte takımlarda oynayacak yabancıların sayısı için belirli sınırlamalar da olacak. Bu konuyla ilgili sizlere özel bir paylaşım yapacağız ve ligin kural kitapçığında da detayları açıklıyor olacağız.

4) Lig şampiyonu olan takımı neler bekliyor?

Birinci splitin şampiyonu olan takım, VCT’de yer alma şansı için bir promotion turnuvasına katılacak.
2. split şampiyonu, EMEA bölgesinin şampiyonu olabilmek ve 150.000 Euro’luk büyük ödül için diğer VRL şampiyonları ile mücadele edeceği VRL EMEA Finalleri turnuvasına katılma hakkı kazanacak.

5) Kadın takımları lig elemelerine katılabilir mi?

ESA Esports olarak VALORANT Türkiye sahnesinde kadın oyuncuların çoğalmasını destekliyoruz. Bu doğrultuda VRL Türkiye: Birlik’te mücadele edecek takımlarda cinsiyet kısıtlaması gibi bir sınırlama olmayacak ve bir takımın hem ana takımı, hem de kadın takımı ya da bir kadın takımı ve aynı takımın akademi takımı ligde birlikte mücadele edebilecek.

Bununla birlikte hatırlatmak isteriz ki, bir ana takımın akademi takımı ile birlikte mücadele etmesi mümkün olmayacak.

6) Lig yayınlarını nereden izleyebilirim? Hangi günler yayın olacak ve hangi platformdan yayınlanacak?

Covid-19 kısıtlamaları doğrultusunda VRL Türkiye: Birlik’te maçlar online olarak oynanacak.

İlk split maçları Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri; ikinci split maçları ise Pazartesi ve Salı günleri gerçekleşecek.

Lig maçlarını hem VRL Türkiye: Birlik’in sosyal medya kanallarından hem de ESA Esports’un sosyal medya kanallarından takip edebileceksiniz.

VRL Türkiye: Birlik’te maçları Twitch ve YouTube üzerinden takip edebileceksiniz. Ayrıca lig maçlarının çoklu platformlardan yayınlanmasına ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Böylelikle farklı evrenlerdeki VALORANT tutkunlarının tamamına erişmeyi planlıyoruz.

7) Maç takvimlerini ve puan durumlarını nereden takip edeceğim?

VRL Türkiye: Birlik’i yakından takip edebilmeniz için çok yakında yayına alacağımız ve çok yakında adresini paylaşacağımız bir websitemiz olacak. Bununla birlikte ligin sosyal medya kanalları üzerinden de lig takvimi, oynanan maçların sonuçları ve lige dair pek çok eğlenceli içeriği bulabileceksiniz.

8) VCT ve diğer global turnuvaların yayınlarını nereden takip edeceğim?

VALORANT sahnesinde hepimizin yakından takip edeceği VCT ligi ve diğer global turnuvalar için yayın adreslerimiz yine aynı olacak. VRL Türkiye: Birlik’in ve ESA Esports’un Twitch ve YouTube gibi yayın kanallarından maçları izleyip; diğer sosyal medya hesaplarımızdan da gelişmeleri takip edebileceksiniz.

9) LAN turnuvaları olacak mı?

ESA Esports olarak 2022 yılında birden fazla LAN turnuvası yapmak hedeflerimiz arasında. Siz oyuncularla bir araya gelmek, arenamızda hepimizin şahit olacağı maçları hep birlikte izlemeyi çok istiyoruz. Bununla birlikte Covid-19 salgınının getirdiği kural ve kısıtlamaların burada belirleyici rol oynadığını da hatırlatmak isteriz. Unutmayalım, sizlerin sağlığı her şeyden önemli.

10) VRL Türkiye: Birlik organizasyon sürecine dahil olabilir miyim?

Ülkemizi global espor sahnesinde en yüksek basamağa çıkarmayı çıkarmak ESA Esports olarak en büyük hayalimiz ve hedefimiz. Bu hedefimize ulaşabilmek için yeni yeteneklere kapımız sonuna kadar açık. Organizasyon sürecimize dahil olmak isteyenlerin ESA Esports’un sosyal medya kanallarını yakından takip etmesini ve buradan yaptığımız duyurular doğrultusunda açık pozisyonlara başvurmasını gönülden istiyoruz.

bizi takip edin: